Dawki składników pokarmowych ustalane na podstawie analiz gleby i liści
W celu dokładniejszego ustalenia dawek dla określonego sadu czy plantacji krzewów jagodowych należy przeprowadzić szczegółowe badania korzystając z pomocy stacji…
Gleba jako środowisko rozwoju i działalności korzeni
Gleba jest środowiskiem, w którym żyją korzenie i z którego czerpią pokarmy oraz wodę, co warunkuje wzrost i owocowanie roślin.…
Gnojówka, fekalia, torf
Gnojówka jest nawozem organicznym zawierającym łatwo przyswajalne składniki pokarmowe, głównie azot, wymaga jednak zastosowania dodatkowego nawożenia potasem i fosforem. Panuje…
GŁĘBOKOŚĆ ORKI I TERMIN JEJ WYKONANIA W SADZIE
Na temat głębokości orki w sadzie istnieją dość rozbieżne poglądy. Większość polskich sadowników wypowiada się za płytką orką, szczególnie w…
Nawadnianie roślin sadowniczych
W okolicach o małej ilości opadów i glebach lżejszych nawadnianie wpływa bardzo korzystnie na wzrost i owocowanie drzew i krzewów…
PODZIAŁ DRZEW OWOCOWYCH NA PODSTAWIE SIŁY WZROSTU i WYSOKOŚCI PNIA
Odmiany szlachetne, czy hodowlane, drzew owocowych rozmnaża się przez okulizowanie lub szczepienie na tzw. podkładkach. Są to jednoroczne lub 2-letnie…
PODZIAŁ ROŚLIN SADOWNICZYCH NA PODSTAWIE BUDOWY
Bardzo często posługujemy się podziałem roślin sadowniczych na ziarnkowe, pestkowe, jagodowe oraz orzechowe. Jest to podział praktyczny, niezgodny z podziałem…
PODZIAŁ ROŚLIN SADOWNICZYCH NA PODSTAWIE BUDOWY ROŚLINY
Rośliny sadownicze o zdrewniałych częściach nadziemnych zróżnicowanych na pień i koronę złożoną z silnie rozgałęzionych pędów głównych, czyli konarów, nazywamy…
PORA WCHODZENIA ROŚLIN SADOWNICZYCH W OKRES OWOCOWANIA
Rośliny sadownicze zaczynają owocować w różnym wieku, Zależy to od: gatunku i odmiany roślin, jej formy, typu podkładki drzew owocowych…
Przydatność poszczególnych typów gleb pod sady
W warunkach Polski rozróżniono 7 zasadniczych typów gleb Są to: gleby brunatne, gleby bielicowe, czarnoziemy, czarne ziemie, rędziny, mady i…
Rola poszczególnych składników mineralnych objawy ich niedoboru
Poszczególne składniki mineralne odgrywają w życiu drzew i krzewów owocowych rozmaitą rolę. Jedne z nich wpływają na zdrowotność i wzrost,…
SPOSOBY NAWOŻENIA ROŚLIN SADOWNICZYCH
Najstarszym i pospolicie używanym sposobem nawożenia jest powierzchniowy wysiew nawozów możliwie równomiernie na całym polu. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim…
System korzeniowy roślin sadowniczych
Drzewa owocowe mają trwały system korzeniowy. Jest on bardzo rozgałęziony, zdolny do pobierania wody i składników mineralnych nawet z głębszych…
TERMINY NAWOŻENIA ROŚLIN SADOWNICZYCH
Obornik stosuje się w sadzie przynajmniej co 4 lata, a w jagodnikach nawet częściej — co 2—3 lata, w ilości…
Ukształtowanie terenu
Ukształtowanie terenu, wpływając na klimat lokalny, może zdecydować, w jakim stopniu teren ten jest przydatny pod uprawę roślin sadowniczych. Zagadnienie…
UŻYTKOWANIE GLEBY W MŁODYM SADZIE
W młodych sadach, szczególnie tradycyjnych, drzewa owocowe zajmują małą powierzchnię i przez kilka lat można w międzyrzędziach uprawiać inne rośliny.…
WYJAŚNIENIE TERMINÓW: RODZAJ, GATUNEK I ODMIANA
Przy omawianiu zagadnień z zakresu sadownictwa ciągle używa się terminów: rodzaj, gatunek, odmiana. Należy więc bliżej zapoznać się z ich…
Wpływ nasłonecznienia na rośliny sadownicze
Nasłonecznienie ma bezpośredni wpływ na temperaturę powietrza i intensywność asymilacji, od której zależy wytwarzanie związków organicznych przez rośliny, a więc…
Wpływ odczynu gleby na rośliny sadownicze
Przy badaniu gleby kontrolujemy jednocześnie jej odczyn, aby stwierdzić, czy gleba nie wymaga wapnowania. Czereśnie, wiśnie, śliwy, morele, brzoskwinie, orzechy…
Wpływ opadów i wilgotności powietrza na rośliny sadownicze
Opady atmosferyczne stanowią główne źródło wody dla roślin. Od obfitości deszczów w okresie wegetacji zależą: siła wzrostu roślin, zawiązywanie owoców…
Wpływ poziomów profilu glebowego na rośliny sadownicze
Pod poziomem próchnicznym gleby, stanowiącym najczęściej warstwę uprawną, występują inne poziomy. Na przykład w glebach bielicowych występuje poziom wymycia, pozbawiony…
Wpływ temperatury na rośliny sadownicze
Każda roślina sadownicza do wydania wartościowych owoców wymaga określonej sumy ciepła w okresie wegetacji i wytrzymuje tylko pewne minimalne i…
Wpływ wiatru na rośliny sadownicze
Wiatry zwiększają transpirację roślin oraz parowanie gleby, wpływając ujemnie na zdrowotność i owocowanie drzew i krzewów owocowych. Szczególnie szkodliwe są…
Wpływ wilgotności gleby i poziomu wody gruntowej na rośliny sadownicze
Bardzo ważną rolę w życiu drzew i krzewów owocowych odgrywa woda, której zawartość w częściach drzewiastych wynosi 60—70%, a w…
Znaczenie klimatu lokalnego i mikroklimatu
Klimat danego kraju lub większego regionu może uniemożliwiać lub ograniczać uprawę poszczególnych roślin. Często jednak wykorzystuje się w produkcji sadowniczej…